İnsan Kaynakları Politikamız

İnsan Kaynakları Politikamız

Bir firma dışarıya karşı, çalıştırdığı kişilerin kalitesi oranında kaliteli görünebilir. Aynı zamanda firma çalışanların ekip ruhu altında çalışması birbirlerine destek olması birbirlerini motive etmesi de önemli bir unsurdur. Firma yönetimi olarak tüm personelimizin değeri aynıdır. Görevi her ne olursa olsun herkese aynı mesafede ve eşit davranmaya özen göstermekteyiz. Aynı zamanda görev hiyerarşisine göre herkes yaptığı işi bilmekle birlikte sınırlarını da bilmektedir. Personel seçimlerimizde tercih edeceğimiz personelin günün normlarına göre kendisini yetiştirmiş, yenilikçi, takım çalışmasına yatkın kişiler olmasına özen gösteriyoruz. Aynı zamanda kişilerin sorumluluk alması da dikkat ettiğimiz konular arasında yer almaktadır.

 

Firmamız iç bünyesinde iyi bir kariyer planlaması ile personelini sürekli olarak yaptıkları işlere motive olmalarını sağlayarak kariyer basamaklarını sağlıklı ve doğru bir şekilde atmalarına imkan vermektedir. Biz işimizdeki başarının büyük bir kısmını personelimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Bu bilinçli yola çıkarak personelimizin tüm özlük haklarını koruyor ve kolluyoruz. İş güvenliği konusunda alanında uzman iş güvenliği uzmanları ile çalışan firmamız düzenli ve sürekli olarak personel eğitimi konusunda çalışmakta. Çalıştıkları alanlarda kanun kapsamında gerekli olan uygulamaları gerçekleştirmektedir.

 

Merih Yapı olarak hem yatay hem de dikey yönde büyümekte olan firmamız dönem dönem değişik iş kategorilerinde ihtiyaç doğrultusunda ve değişik nedenler ile personel alımı yapmaktadır. Personeli alım yapılırken gönderilen CV'ler İnsan Kaynaklarımız tarafından incelenmekte ihtiyaç duyulan görevin özelliklerini bünyesinde bulunduran adayları öncelikle bir ön görüşmeye almaktadır. Bu ön görüşme sırasında şirketimizin temel değerleri göz önüne alınarak bir seçim yapılmaktadır. Bundan sonraki aşamada ise uzmanlık alanı ile ilgili görüşme yapılır ve duruma göre iş teklifinde bulunulur. Eğer aday teklifimizi kabul ederse şayet sigorta işlemleri yapılarak iş başı yapar. Öncelikle şirket içi oryantasyon eğitimi yapıldıktan sonra personelin adaptasyon sürecince yardımcı olacak bir kişi atanarak personelin daha hızlı adaptasyonu sağlanır. Biz personelimiz ile uzun soluklu bir çalışma ortamında bulunmak isteriz. Bu bizim için önemli bir konu olduğu için bu sürekliliği gösterebileceğine inandığımız adaylar içinden seçme yaparız. Bu sürekliliği sağlamak için elimizden gelen çabayı gösteririz.